W NIEDZIELĘ I UROCZYSTOŚCI:
Godz.: 8.30, 10.00 (w Starkowie), 11.30, 

W DNI POWSZEDNIE:

Godz.: 17.00 (od września do marca)

Godz.: 18.00 (od kwietnia do sierpnia)

SPOWIEDŹ:
15 minut przed Mszą Św.

WTOREK I CZWARTEK: 18.30 - 19.15
SOBOTA: 12.00 - 13.00

Adres:
Stara Łomnica 65
57-521 Gorzanów
tel. +48 74 812 10 35

e-mail:

8 lutego 2023

Święty, który się nie starzeje ....

Dzień 10 luty, to dla nas Sercanów kolejny dzień, w którym chcemy uczcić naszego współbrata św. o. Damiana de Veustera (1840-1889), belgijskiego zakonnika, znanego jako "apostoł trędowatych". Ostatnią niedzielę stycznia przeżywaliśmy jako Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd, dlatego jest to dobra okazja aby pokazać tę nizwykłą postać, która służyła odrzuconym przez społeczeństwo chorym.

W Kotlinie Kłodzkiej zapraszamy do Starej Łomnicy na godzinę 18.00, gdzie spotykamy się z wiernymi na Mszy św. i nabożeństwie do świętego, którego szczególnie prosimy w chorobach rakowych. Wiele osób już za jego wstawiennictwem doznało łask – tu znajduje się jego pomnik oraz relikwie i tu on wysłuchuje naszych próśb, które przedstawia Jedynemu Bogu.

Józef (w zakonie Damian) de Veuster urodził się 3 stycznia 1840 r. we flamandzkim Tremelo jako siódme spośród ośmiorga dzieci w rodzinie chłopskiej. Początkowo uczęszczał do szkoły handlowej, ale ponieważ - podobnie jak trójka rodzeństwa - czuł powołanie do życia zakonnego, wstąpił do Zgromadzenia Misyjnego Najświętszych Serc Jezusa i Maryi – przykładem dla niego był starszy brat Pamfiliusz. Zgodnie z wolą przełożonego miał pozostać bratem zakonnym, bowiem nie miał ukończonej odpowiedniej szkoły. Z determinacją sam nauczył się łaciny i został dopuszczony na studia teologiczne.

 

Mając 33 lata dobrowolnie wyjechał jako duszpasterz na Molokai, gdzie w niezwykle trudnych warunkach opiekował się miejscową ludnością trędowatą. Półwysep Kalaupapa na Molokai był od 1866 r. zamkniętą enklawą trędowatych. Tam zakonnik pracował przez 11 lat poświęcając się chorym i umierającym w nieludzkich warunkach tubylcom. Był ich pielęgniarzem i duszpasterzem, zajmował się stolarką i uprawą roślin. Jego działalność spowodowała, że świat zwrócił uwagę na tę nieuleczalną chorobę. Sam zaraziwszy się trądem zmarł 15 kwietnia 1889 r. na Molokai w wieku 49 lat.

W 2005 roku o. de Veuster został ogłoszony "największym Belgiem wszech czasów". Telewidzowie flamandzcy wybrali go spośród 111 kandydatów. Podkreślono, że poprzez pracę wśród trędowatych na Molokai o. Damian stał się symbolem miłości bliźniego. Zakonnik wyprzedził tak znanych swoich rodaków, jak flamandzkiego malarza baroku Petera Paula Rubensa (1577-1640), surrealistę René Magritte’a (1898-1967), urodzonego w 1945 r. kolarskiego mistrza świata zawodowców Eddy Merckxa.

 

Papież Benedykt XVI kanonizował bł. Damiana de Veustera 11 października 2009 r. "Jego działalność misyjna, która przyniosła mu tyle radości, osiągnęła swój szczyt w miłości bliźniego" - mówił papież. Podkreślił, że św. Józef de Veuster, stał się "trędowatym pośród trędowatych". Zaznaczył, że nowy święty "zachęca nas, byśmy otwierali oczy na różne rodzaje trądu, które oszpecają człowieczeństwo naszych braci i jeszcze dziś domagają się od nas bardziej wspaniałomyślności i miłosierdzia".

Sercanie Biali


Zdjęcia

Stara Łomnica z lotu ptaka

Uroczystość św. Damiana

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
112 0.080551862716675